Przejdź do treści
Strona główna » Baza wiedzy » Rozmowa telefoniczna – pierwszy etap weryfikacji najemcy

Rozmowa telefoniczna – pierwszy etap weryfikacji najemcy

  Właściciele mieszkań mają wiele obaw, ale przede wszystkim nie chcą powierzać swojego majątku obcej i przypadkowej osobie.  Boją się zdewastowanego mieszkania, zalegania z opłatami, hałasów i imprez w swoim mieszkaniu. Nie wiedzą jak prowadzić rozmowy z potencjalnym najemcą i w jaki sposób zweryfikować podawane informacje. 

  Nic dziwnego  w tym, że niej chcecie powierzyć swojej nieruchomości pierwszej osobie, która odpowie na ogłoszenie. Wybór najemcy jest podstawowym elementem bezpiecznego wynajmu. Kluczem do jego wyboru jest weryfikacja. Można jej dokonać na wiele sposobów.

  Współpracując z Metrem Kwadratowym możesz mieć pewność, że dokładnie sprawdzimy potencjalnego najemcę: zweryfikujemy jego wypłacalność, umowę o pracę, przeszukamy bazę dłużników. 

  Proces weryfikacji jest wieloetapowy i złożony. Warto pamiętać o tym, że tak naprawdę weryfikacja najemcy zaczyna się już od rozmowy telefonicznej. 

  Rozmowa telefoniczna jest pierwszym i bardzo ważnym etapem weryfikacji. Pozwala dokonać wstępnej oceny i ewentualnie odrzucić danego kandydata. Dzięki odpowiednim pytaniom może dokonać selekcji i oszczędzić swój czas na spotkania z góry skazane na niepowodzenie. 

  Rozmowa telefoniczna – pierwszy etap weryfikacji najemcy

  Rozmowa powinna zawierać kilka podstawowych pytań, które pozwolą ci wstępnie ustalić czy to potencjalnie dobry kandydat:

  • Imię i Nazwisko?

  Umożliwia weryfikację między innymi na portalach społecznościowych.

  • Na jak długo chce wynająć?

  Określa nam z góry, czy zaakceptuje nasze warunki 12 miesięcznej umowy najmu.

  • Od kiedy chce zamieszkać?

  Jeśli 'natychmiast’ zapala nam się lampka ostrzegawcza i dopytujemy dlaczego. Często ogłoszenie jest dostępne od zaraz a dzwonią osoby, które chcą wynająć za 2-3 miesiące.

  • Ile osób chce zamieszkać?

  Weryfikujemy czy osoba przeczytała dobrze ogłoszenie: jeśli wynajmujemy na pokoje a jeśli na całość możemy zapytać, kto dokładnie będzie mieszkał, ile dzieci i czy rzeczywiście jest to klient, którego szukamy.

  • Czy ze zwierzętami?

  Pytamy ze względu na to, że istnieje większe ryzyko na alergie u kolejnych najemców oraz zwiększa ryzyko zniszczeń, które będą rozliczane potem z kaucji.

  • Czy pracuje\studiuje?

  Daje nam to informację czy potencjalnie stać go na mieszkanie\pokój samodzielnie, czy ma płynność finansową na ciągłe opłacanie swoich zobowiązań. Ewentualnie dopytujemy o wiek, jeśli wynajmujemy na pokoje i chcemy mieć ludzi w podobnym wieku.

  • Czy jest z tego miasta?

  Dowiemy się czy zna miasto i jest to dla niego dobra lokalizacja do mieszkania, żeby za parę miesięcy nie chciał zmieniać mieszkania z tego powodu. Szukamy osoby, dla której ta lokalizacja jest optymalna.

  • Czy wynajmował do tej pory? Jeśli tak to dlaczego zmienia mieszkanie?

  Często możemy się dowiedzieć naprawdę bardzo ciekawych rzeczy o konfliktach z właścicielem, lokatorami lub innej sytuacji osobistej.

  Poza listą tych podstawowych pytań jest wiele innych, które mogą nam pomóc już na tym etapie np.:

  Czy zapłaci z góry kaucję i czynsz za pierwszy miesiąc?

  Czy lokator jest skłonny podpisać umowę najmu okazjonalnego?

  Jak długo poszukuje już mieszkania?

  Na jakiej uczelni studiuje ?

  Wszystko zależy od naszych potrzeb i tego, na jakim lokatorze nam zależy. Tylko odpowiednio przygotowana rozmowa telefoniczna, z umiejętnie ułożonymi pytaniami pomoże nam w weryfikacji. 

  Należy pamiętać o tym, aby rozmowę prowadzić luźno, tak aby nikt nie poczuł się zaatakowany pytaniami.  Ważne jest, aby zostawić też przestrzeń na pytania przyszłego najemcy.

  Warto po zakończonej rozmowie sprawdzić daną osobę w mediach społecznościowych. Zapisując imię i nazwisko najczęściej z łatwością odnajdziemy kandydata na Facebooku czy Instagramie. 

  Uwierzcie, media społecznościowe to skarbnica wiedzy. Wbrew pozorom niewinne informacje i zdjęcia mogą dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat potencjalnych kandydatów. Podgląd profilu na Facebooku, pokaże nam czy na zdjęciach osoba ta prezentuje się jako imprezowicz czy raczej spokojna osoba, można dowiedzieć się wiele na temat kultury osobistej, zainteresowań, zweryfikować wiek, pochodzenie, często status zawodowy i wiele, wiele innych informacji. Dla przykładu lokator zarzeka się że jest osobą niepalącą, a na każdym zdjęciu trzyma papierosa w ustach lub dłoni. Nie musimy być profesjonalnymi detektywami, aby odkryć nieprawdomówność. 

  Podsumowując, nie traktujcie rozmowy telefonicznej tylko jako okazji do umówienia się na spotkanie z potencjalnym najemcą. Możecie oszczędzić swój czas, wstępnie dokonując weryfikacji i umawiając się z osobami, które pasują do waszych oczekiwań i waszego mieszkania. 

  Nie bójcie się zadawać pytań, jeśli ktoś jest uczciwy i poważnie myśli o wynajmie udzieli konkretnych odpowiedzi. Potraktuj rozmowę przez telefon jako pierwszy etap wyboru idealnego najemcy.

  Chcesz skorzystać z naszych usług?

  Skontaktuj się z nami